Vícegenerační bydlení

“Rodina je základ.”

Tento program cílí, právě na bydlení v rámci rodinných vztahů. Vícegenerační bydlení je u nás historicky dané, kdy se na vesnicích stavěly vícegenerační domy a ve vzájemné symbióze zde žijí prarodiče i rodina s malými dětmi.
Tento typ bydlení má oboustranně výhodné základy, babičky a dědečkové jsou k dispozici na hlídání dětí a zároveň mladší rodina může pomoci v obstarání potřeb a služeb, například nákup potravin, doprava k doktorovi atd… svým starším příbuzným. Našim cílem je, udělat vícegenerační bydlení opět dostupnější pro všechny a vrátit tento model do českých rodin. Bydlení v rámci jednoho domu je pro všechny dostupnější nákladově a zároveň spolu mohou trávit více času. Každá rodina má svou klidovou zónu a sociální zařízení, společné prostory pak jsou k dispozici všem.
Rodinný dům je zároveň ideální pro všechny, kteří svůj volný čas trávit i venku na zahradě. Prarodiče se mohou věnovat zahradničení, děti skotačit na dvorku a celá rodina může trávit společný čas třeba grilováním nebo večerním posezením.

Výhody

  • Bydlíte v klidném prostředí
  • Snížíte si náklady na bydlení až o 50%
  • Žijete s rodinou
  • Máte vlastní nemovitost

Proč se zapojit

  • Dostupnější bydlení napříč generacemi
  • Dělíte se o náklady na bydlení.
  • Můžete si vzájemně pomáhat.
  • Bydlíte v klidné části vesnice

Příběh

Rodina Štastných bydlela v bytě 2+1 s dětmi školního věku, vždycky snili o rodinném domku se zahradou, aby mohli trávit čas i venku. Maminka pana Štastného, optimistická paní důchodového věku, žila také bytě 2+1, ale už sama. Ráda by trávila více času se svými vnoučaty a rodinou, bohužel vzhledem k časovému vytížení pracujících rodičů obou dětí se viděli maximálně 2 krát do měsíce o víkendu. Jednou na návštěvě u babičky padla otázka, jestli by neměla zájem bydlet v baráčku se zahrádkou. Vzájemně se domluvili, obě rodiny prodali své byty a díky penězům z prodeje, si mohli dovolit větší dům, ve kterém obě rodiny měli své soukromí a děti dokonce svůj vlastní pokoj. Rodina Štastných si mohla užívat zahrádky u domu, babička častěji viděla své vnoučata, a když bylo potřeba, tak děti i pohlídala. Babička nemusela řešit těžké nákupy, které s radostí obstarala mladší rodina, která nyní opravdu už byla štastná.

Společné bydlení s rodinou

Vícegenerační bydlení má obrovskou výhodu, kombinuje zkušenost a potřebnost starších členů rodiny, kteří mají velkou motivaci být s rodinou co nejdéle a zároveň solidárnost a větší mobilnost rodiny, která dokáže prarodičům obstarat větší komfort bydlení.
Potkejte se s námi a podíváme se i na váš případ a na schůzce si popovídáme o tom, jak bychom mohli vyřešit vaši situaci.